top of page

בול ג'ני הפוך - Inverted Jenny

טעות קטנה אחת ששווה היום הרבה מעל מיליון דולר

ולפחות 10 מיליון זיופים

כתבה מאת: estimation-of-israel.com

הערכות של תכולת הבית, הערכת עתיקות, הערכת שמאות ציורים, תמחור התכולה לפני מכירה

הערכת מטבעות זהב וכסף, כלי כסף ותכשיטים, שמאות אמנות

Inverted Jenny 01.jpg

הסיפור של ג'ני ההפוכה / מאת יהודה מאי

בהפסקת הצהריים שלו ב-14 במאי 1918, קפץ בילי (וויליאם) רובי פקיד בנק בעיר וושינגטון, אל סניף הדואר הקרוב. בילי רצה בסך הכל לקנות את בול ה-24 סנט שיצא לאור יום לפני השקת שירות הדואר האווירי בארה"ב. 

כשהגיע בילי לאשנב הוא ראה שעל הבול שקיבל הודפס מטוס הפוך כשראשו כלפי מטה. פקיד הדואר לא הבחין בטעות. מעטים היו האנשים שידעו באותה תקופה איך נראה מטוס.

בהחלטה של רגע, קנה בילי, תמורת 24 דולר, את הגיליון השלם, שהכיל 100 בולים עם הטעות. 24 דולר היו סכום נכבד ביותר לפקיד בנק פשוט באותה תקופה, אבל בילי בחושיו החדים לא טעה. הוא הבין שזאת השקעה נבונה שתניב רווח יפה. הטעות שעשה לאחר מכן הייתה שהוא לא התאפק וסיפר למספר ידידים ואספנים על הבולים המוזרים שרכש. כמובן שהשמועה התפשטה כאש בשדה קוצים, ורשות הדואר פנתה אל בילי רובי בדרישה שיחזיר את הבולים עם הטעות (כן, העניינים אז התנהלו אחרת). כמובן שבילי סירב לבקשה, אבל לאחר מספר ימים של לחצים בלתי פוסקים שהופעלו עליו על ידי רשות הדואר, הוא נכנע לפחדיו ומכר את הבולים בחיפזון, תמורת 15,000 דולר ליוג'ין קליין, אספן בולים מפילדלפיה. בכסף שקיבל רכש בילי בית ומכונית.

למרות הסכום הנכבד שקיבל, חשש בילי שייתכן והוא עושה טעות. מה ששיכנע אותו למכור הייתה הידיעה שגיליון הבולים שרכש הוא חלק מגיליון גדול יותר של 400 בולים. השערתו הייתה שבהמשך יתגלו עוד בולים רבים עם הטעות, וערך הבול ירד. בילי רובי טעה. רשויות הדואר תפשו והשמידו את שאריות הגיליון הגדול, ושרדו 100 בולים בלבד של ג'ני ההפוכה. אותם בולים שבילי רכש.

גם יוג'ין קליין מכר את הבולים במהירות, אבל רווחיו היו הפעם גדולים עשרות מונים מרווחיו של בילי רובי. הבול הצית במהרה את דימיונם של אספני הבולים, והוא הוגדר במהרה "כגביע הקדוש של עולם הבולאות".

נותרה השאלה: למה הבול זכה לשם "ג'ני ההפוכה"?

התשובה פשוטה: המטוס שהודפס על הבול הוא: Curtiss JN-4. בגלל האותיות JN המתלוות לשם המטוס, הוא זכה לכינוי החיבה ג'ני, ומכאן ג'ני ההפוכה. 

מה קורה עם ג'ני ההפוכה כיום?

בשנת 2016 השיג בול מושלם שמעולם לא הונח באלבום, וכמעט שלא נחשף לאור, מחיר שיא של:  1,593,000 דולר. בולים במצבים טובים עד טובים מאוד משייטים בטווח המחירים של 1,000,000 עד 1,350,000 דולר. אכן, הגביע הקדוש של עולם הבולאות.

בולים מזויפים

הסיכוי שתיתקלו במקרה בבול ג'ני הפוך, דומה לסיכוי שתרכשו בטעות כינור סטרדיוואריוס. אבל, בזיופים של הבול ייתכן שתיתקלו. במהלך השנים ראיתי הרבה בולי ג'ני, כולם למרבה הצער מזוייפים. רובם הגדול של הזיופים חובבניים, מיעוטם ברמה גבוהה יותר. השיטה המקובלת היא: לזייף את הבול במדפסת לייזר על נייר נטול עץ, ולאחר מכן להקנות לו מראה מיושן. מאמץ מיותר לחלוטין, כיוון שכל בולי ג'ני ידועים כבולים במצב מעולה ומעולם לא היו כמובן בשימוש.

בצילומים למטה: זיוף חובבני של בול ג'ני שהובא אלי לבדיקה לאחרונה. אין צורך להכביר מילים התמונות מדברות בעד עצמן.

Inverted Jenny 02 fake.jpg
Inverted Jenny 01 fake.jpg

אנחנו מעריכים וקונים בולים ישנים מישראל, ארה"ב, אנגליה, אירופה ומכל הארצות. מעריכים וקונים מסמכים ישנים: עותומניים, מנדטוריים, ישראליים ועוד.

מתמחים בבדיקת אותנטיות של בולים, מסמכים ישנים ופריטים המודפסים על נייר.

רצוי תמיד לבדוק בולים או מסמכים לפני המכירה או הקנייה!

זמינים תמיד: 052-2347063

mymay282@gmail.com

 

לאתר הבית הראשי

bottom of page